Umurunuzda mı bilmiyorum ama Elif bu işte. Konuk Aşçı olarak patlıcanı eline aldı ve yemeğe koyuldu. İyi ki fotoğraf çekmişiz, yemeği yapalı çok oldu, tarifi tam olarak hatırlamıyorum:/

Kıymalı Patlıcan Yemeği Malzemeleri

1.) Patlıcan

2.) Soğan

3. Kırmızı Biber

4.) Yoğurt

5.) Cart curt! Unuttum be! Aradan çok zaman geçti, resimdekilerden anlarsınız artık uzun uzun yazmaya lüzum yok!

6.) Hatırladım Kıyma. Tabi pahalı teflon tencerelerden evinizde yoksa kıymayı şekildeki gibi yağsız tencereye atmıyorsunuz, yoksa yanar :S

7.) Salata sosu da neymiş o akşam öğrendim. Böyle toz gibi, çay bardağına döküyorsun, zeytinyağı ve suyla karıştırıp salataya ekliyorsun. Şimdi doğal yemek anlayışımıza ters, quickvari hareketlere karşı tavrımızı biliyorsunuz; ama Elif Hanım tutturdu “fesleğenli salata sosu” diye. Naneli bulduk. Aslında markette varmış da ben bildiğin sıvı sos arıyorum. Tozdan bir şeymiş neyse işte, misafir idare ettik. Ne dediyse yaptık.

Yapılışı

Kıymanın üzerine soğanı, castin biberi ekledik…

Sonra küp küp doğradığımız patlıcanı ekledik. Pirinç ne alaka onu da ekledik. Aslında eklemedik o ekledi, Elif ekledi. Kıç kadar mutfakta çoğul konuşmanın bir anlamı yok. Her şeyi o yaptı.  Ayrıca ocağın hali berbat biliyorum, temiz halini merak edenler tıklasın. Resme baktım da şimdi sanırım salça da ekledik.

Fakat bunu yetmeyeceğini düşünen Elif, makarna yapalım, dedi? Makarna Karatay’ın önermediği bir yemek ev makarnası olur mu? dedim. Olur, dedi. Ben erişte yapmayı biliyorum dedim ama bana güvenmedi, paniğe kapıldı. Ne yaptı tahmin edin?

Tabi ki annesini aradı, Hülya Teyzenin desteğiyle ben de yaparım hıh! (Laf aramızda, Elif duymasın mutfakta çok dominant oluyor.) Neyse uzatmayalım.

Sunuş

Yemekler pişti, Tolga sofrayı hazırlamıştı, salatayı masaya koyunca masa masaya benzedi. İtiraf etmek gerekir ki kadın eli deyince estetik bişeyler oluyor. Bakınız aşağıdaki resim. Ayrıca Tolga’nın yapay gülümsemesinden etkilenip adamdan soğumayın açız ya bir saat sürdü yine hazırlamak yiyelim de kurtulalım artık!

(Doğaya bir gönderme) Salata, (el yemeklerine bir gönderme) Erişte, (ana yemek) Kıymalı Patlıcan Yemeği, (isteğe bağlı) yoğurt, (kapitalizme gönderme) kola. Mutluluk açlık hepsi bir arada. Ama asıl mutluluk aşağıdaki resim.

İnsan olmanın verdiği bir zorunluluk olarak vücudumuzun asıl patronu sindirim sistemi dostlar. Yemek yemek, tuvalete varmak, diğer tüm mutluluklar bunlardan sonra geliyor değil mi?

Cümleten afiyet olsun. Bir dahaki anarşist tarifte buluşmak üzere şimdilik hoşçakalın.

Not: Elif, teşekkürler ve eline sağlık.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 8.0/10 (1 vote cast)
Patlıcan Yemeği, Erişte, Enişte ve Elif'ten teşrif..., 8.0 out of 10 based on 1 rating