Çarçabuk En Pratik Mantı Yapım Tekniği

Ne o? Çok mu merak ettiniz? Tabi aceleniz vardır sizin. Daha evde bir sürü iş sizi bekler. Çamaşır var, ütü var, a pardon çalışıyor musunuz? Ne fark eder yine çamaşır ütü bulaşık yemek. Diyelim ki çok konuşmak istiyorsunuz bişeyi paylaşmak istiyorsunuz o gün bir şey yaşadınız eşinize anlatıyorsunuz güzel güzel…


Sustuğu zaman sinirlenir misiniz böyle baksa yüzünüze? Videodaki teyzem haklı, fakat öküzler de durup dururken gökyüzünden inmedi. Sürekli şikayet ettiğiniz bu ataerkil dünyanın kuruluşunda kadınların payı yok mu?

Bacım bacım gel bacım gel sen de örtün bacım diyen bu şarkı zorunuza gitmiyor mu? Bize mi kalmış sizin örtünüp örtünmeme kararınız? Bu kadar mı evcilleştiniz? Amazonlar bu topraklarda at koştururken bütün suçu onları evcilleştiren İskitler’e atsanız da artık çok geç; İskitler artık Ankara Altındağ’da bir semt. Amazon ise dünyanın en büyük satış sitesi. Köprünü altından çok sular aktı; ama kadının sosyal cadı statüsü daha da alçaldı.

Tamam uzatmıyorum. Hani yemek tarifim diyeceksiniz alın size tarif:

1. Malzemeleri Diziş

image

  1. Yoğurt: Kaymaklı aldım ki böyle taze açılmış yoğurdun kaymağı bir başka oluyor.
  2. Sarımsak: Markette tek tek satmıyorlar napıyım iki diş için koca paketi aldım kesin bozulacak ama sarımsaksız yoğurt da olmaz be hocam.
  3. Ev yemekleri yapan teyzeden alınmış hazır mantı!

Tabi ki hazır mantı kullanacaktık, ne bekliyordunuz? Hem de elde yapılmış. Bizim buralar öğrenci mahallesi olduğundan, böyle ev yemekleri satan yerler çok. Dolayısıyla her gittiğimizde bize “Buyur ablası, şu şu yemeği yaptım ablası…” diyen teyzemizden aldığımız yarım kiloluk donmuş ev mantısı için sadece 7 TL verdik. Pizza söylesek iki orta boy tek öğün için 24 TL verecektik. Biz 7 TL’ye iki öğünlük (yani 4 kişilik) yemek çıkardık.

Hanımlar uyanın artık! Evde oklavayla yufka açıp tek tek kıymaları küçük karelere özenle yerleştirerek kime yaranmaya çalışıyorsunuz? Karşılığında aldığınız tek şey “Afiyet olsun!” Sanki yemeği sizin ‘camış’ yaptı. “Eline sağlık” bile demeyi beceremeyenlerden hazır mantıyla intikam alma vakti geldi işte!

Tamam haksızlık etmeyelim, evde kolektif mantı yapmanın da ayrı bir güzelliği var. Hiç unutmam eskiden: anam babam gardaşım mantıya girişip bir saatte neşe içinde mantı hazırlardık.

image

Ama artık çok nadir bir araya geldiğimizden yapamıyoruz. Bu şenlik yine olsa yine katılırım; ama sizin durumunuz farklı! Kolektif mantı yapımından söz etmiyoruz. Burada tüm işin başınıza kalmasından şikayet eden umutsuz ev kadınlarına sesleniyoruz.

Evin camışlarının kolektif bilinci idrak etmesini beklemeyin. Tabi, eğer elinizden geliyor, canınız da istiyorsa buyrun uğraşın. Fakat onlar istedi diye değil siz istediniz diye uğraştığınızı bilsinler.

Evet yine tarif yarım kaldı, pardon, devam ediyoruz: Yandaki fişte görüldüğü üzere Migros’ta bir paket sarımsak 1,99 ve küçük yoğurt 1,79. Çip dergisini ve kolayı saymıyorum onlar yerine siz daha ev ortamı gıdalar alabilirsiniz. Özetle maliyeti: 7+1,99+1,79=10,78. Yani 10,78’e dört kişilik yemek yaptık be! Hem geleneksel hem de dörtte bir fiyatına…

2. Yemeği Hazırlayış

Yoğurdu bilerek kaymaklı aldım, her ne kadar kaymağı yapay yollarla üretilse de tadı güzeldi. Tolga sarımsakları ezdi ve olmazsa olmazımız sarımsaklı yoğurt hazırlanıverdi…

Tuzu unutmayın ha, bu arada ocağın iğrençliği gözünüzden kaçmamıştır sanırım. Kusura bakmayın artık, görmeyiverin o kadarını da…

image

Ve kaynayan suya mantıyı dökün, fokurdadıktan sonra altını kısın…

image

Şimdi işin en ve tek özen isteyen kısmına geldik: Kıvam! Yemek aşağıdaki resimdeki gibi pelte heline gelip suyu koyulaştıysa mantımız pişmiş demektir. Genelde pişmesi 10-15 dakika falan sürüyor; ama ocak alevi, doğalgaz kalori miktarı ve hava basıncına bağlı olarak yöreden yöreye pişme süresi değişebileceğinden siz bu kıvam olayına dikkat edin.

image

3. Ve Yiyiş

Mantıyı tabağa koyun ve evdeki baharatlarla (artık ne varsa) bir güzel süsleyin, vay anasını desinler. Biz bu halimizle 30 dakikada bu yemeği yapıyorsak siz neler yaparsınız. Gözünüzü ufuktan sakınmayın hanımlar! Kazandığınız bu boş zamanla da gidin kitap dergi gazete falan okuyun. Altın portakallı filmleri seyredin Misal 2010 Altın Portakal en iyi film ödülünü Çoğunluk adında bir film aldı (Ben 10 puan verdim öyle diyim). Tam da konumuz olan Camışlar üzerine, tavsiye ederim.

image

image

Tabi bulaşık da hayatın bir cilvesi. Her neyse, şimdi onu bunu bırak da bana soracaksınız: “Serdar, senin camışlara duyduğun bu derin öfkenin sebebi nedir? Neden kendi cinsine ihanet edip karı kısmının haklarını savunuyorsun? Delikanlı adama hiç yakışıyor mu? Sen de çoğunluğa (majority) uysana sonunda sana da tapan bir hintli çıkar. Ne uğraşıyon?”


Cevap: Artık çok geç hanımlar, benim hintli güzellerim, camışlar tarafından çoktaaan kapıldı. İşte o günden sonra tüm camışlara savaş açtım. Dolayısıyla bu site tüm ataerkil dünyaya tencere kapağı olsun diyerek noktalıyorum!

Evet hanımlar, bu günlük de bu kadar, bir dahaki laf sokmalı kin dökmeli yemeli içmeli tariflerde buluşmak üzere, hoşçakalın…

 
blog comments powered by Disqus