Fırında Kaşarlı Mantar

Browni tarifi verirken söz vermiştik fırın alacağız diye. Aldık. Hayırlı olsun. Bu güne kadar fırınsız idareten yaptığımız yemeklere artık yeni bir boyut kazandıracağız. İlk tarifimiz ise Fırında kaşarlı Mantar!

image

Fırında kaşarlı mantar aşkı bir balık lokantasında başladı. Ankara’da yaşamıyorsanız aklınıza gelmez; ama bu şehirde balıklar çoğu zaman İstanbul’dakilerden daha tazedir. Nedenini şehir bölge ve nüfus planlama bilgilerinizle kendiniz tahmin edin. Biz yemeğe dönelim. Evet, lokantadaydık; ama menüye bakarken gözümüze “Güveçte Kaşarlı Mantar” yazısı takıldı. Deneyelim dedik. Lezzeti inanılmazdı. Ekmeğimizle tabağı sıyırdık. Sonraki ziyaretlerimizde ise balık yerine kaşarlı mantar istiyorduk.

İşte bu hayallerle mini fırını aldım. Eve geldim 10 dk’lık ön ısıtmayı yaptım. Fırın, hazırladığımız tepsiyi bekliyordu.

Hazırlanış

Tepsiye sapı koparılmış mantarları diz. Üstüne kaşarları koy. Her birine bir parça da tereyağı. Fırına ver. Saplara gözünüz takıldı değil mi o konuyu hiç açmayalım.

Pişiş

250° C’ye ayarla, fırın saatini 15 dk’ya kur. Fırının kapağını kapat, bekle. (Not: tarifi de kafamdan uydurdum lokantada gördüklerimi koydum. Yok iki damla sirkeymiş, yok efendim yarım diş minare tozuymuş, yok öyle mucizevi eser miktarda bir şey. Üç element: Mantar, kaşar ve teryağı. Memur kafası gibi fazla düşünmeden yaptım.)

Yiyiş

Off şu manzaraya bakın. Ne kadar davetkar!

image

Dumanı üstünde hadi şimdi de tadına bakalım.

Tadış

Sapları çöpe atmaya gönlümüz razı olmamıştı ama tek sapın tadı da sap gibi oldu; o yüzden onları hiç saymıyoruz bile. Ayrıca bu mantar çok su saldı. Böyle nasıl desem mantarların alt tarafı haşlama üst tarafı kızartma gibi oldu. Lezzetliydi tabi ama güveçte yediğim gibi olmadı zaten ilk seferinde tutturmak da mucize olurdu da dostlar bu fazla su salma sorununu nasıl halledeceğiz? Onu dışında güzeldi ya valla!

Artık fırında yapılacak yemek tarifleri için önerilerinizi bu tarif@elifinmutfagi.net mail adresine gönderebilirsiniz. Ya da aşağıdaki yorum kutusuna yazın o da yeter.

Gördüğünüz gibi sizin için hiç bir masraftan, emekten ve yemekten kaçınmadık. Seviyoruz sizi.

Hepimize afiyet olsun. Haydi yazı bitti, herkes işinin başına!

blog comments powered by Disqus